Senaste

iRobot släpper Roomba Combo 10 Max

Kan rengöra sin egen mopp

Moppen lyfts högt upp

Foto: iRobot

iRobot har släppt en ny robotdammsugare som även kan moppa golvet. En nyhet med denna är att den själv kan rengöra och torka dammsugarens mopp, något som gör att det manuella arbetet med maskinen minskar för användaren. Dammsugaren kan även tömma robotens dammbehållare och fylla på vattnet för moppen i den tillhörande basstationen.

Precis som en del tidigare Roomba-modeller kan Roomba Combo 10 Max kartlägga användarens hem på egen hand, men ska göra detta upp till sju gånger snabbare än tidigare modeller. Roomba Combo 10 Max blir även iRobots första städrobot som har stöd för smarta hem-standarden Matter. Det innebär att den kommer att fungera tillsammans med Amazons Alexa, Google Home och Apple Home. Någon gång i slutet av året kommer Roomba Combo 10 Max att få stöd för Matter.

Enligt iRobots svenska webbplats släpps Roomba Combo 10 Max den 19 september och den kommer att kosta cirka 18.500 kronor.

Pryl, Smarta hemmet, irobot, Roomba Combo 10 Max, robotar, robotdammsugare, matter

Foto: iRobot

Läs gärna våra regler!