Senaste

Jätterobot ska hjälpa till att underhålla Japans järnvägar

Kan såga ner träd och annat

Foto: Japan Railway

Japan Railways har tagit fram en tolv meter hög robot som är tänkt att användas för att underhålla företagets järnvägsrutter i Japan. Roboten är utvecklad i samarbete med de båda företagen Jinki Ittai Co och Nippon Signal Co.

Den tolv meter höga roboten sitter monterad på en lastbil och kontrolleras från lastbilens hytt via en operatör försedd med handkontroller samt ett par VR-glasögon som utvecklats till roboten. Roboten kan förses med olika verktyg för att till exempel röja bland träd och buskage, måla konstruktioner längs järnvägen, flytta hinder samt byta ut signalljus.

Japan Railways tror att deras robot kommer att leda till högre säkerhet vid underhållsarbete på järnvägen men även att den kan spara in upp till 30 procent av den mänskliga arbetskraften. Här nedan hittas ett videoklipp där man visar upp saker som roboten klarar av.

Pryl, Robotar, robotar, jätterobot, humanoid robot, japan, järnvägar, japan railways, mechrobotVia interestingengineering.com

Foto: Japan Railway

Läs gärna våra regler!