JBL uppdaterar Xtreme, Go och Clip
Med ny djärv logotyp

JBL:s bluetooth-högtalare är rätt trevliga pjäser då de levererar ordentligt ljud och rediga höljen som gör att man kan ta med högtalaren på diverse äventyr. I samband med fejk-IFA har högtalarmakarna levererat trevliga nyheter och presenterat uppdaterade versioner i Xtreme-, Go- och Clip-serierna. Samtliga nya högtalare har fått lite uppdaterade ljudelement, bättre batteritid och USB-C-kontakt, men den stora nyheten JBL verkar pusha för är en större logga, vilket inte riktigt höjer upplevelsen på något sätt men verkar vara så pass viktigt att det nämns 2934823 gånger i pressmeddelandet.
Hur som helst kommer Xtreme 3 med fyra uppgraderade ljudelement samt två basradiatorer för att leverera ett ordentligt ljud i stereo. Enheten har fått ett lite mer robust hölje och den här gången har den fått IP-67-klassning, vilket betyder att du inte behöver oroa dig för att damm och vatten letar sig in i högtalaren. Batteritiden ligger på 15 timmar. Xtreme 3 kommer släppas i oktober och priset kommer ligga på 3300 kronor.
JBL har även uppdaterat sin minsta högtalarserie och presenterat Go 3. Enheten behåller sin smått rektangulära design och har fått en inbyggd ögla som låter dig hänga högtalaren på väskan, eller på annat ställe. Endast fantasin sätter gränser. Lillen kan spela musik i upp till 5 timmar och precis som sina nya syskon är enheten vattentålig och har IP-klassningen IP-67. Go 3 kommer släppas i oktober och priset är 500 pix.
Även Clip-serien får lite kärlek och JBL har presenterat Clip 4. Nyheterna här är en sprillans ny design, men fokus ligger fortfarande på haken som gör det möjligt att fästa högtalaren lite vart som helst. Speltiden ligger på 10 timmar och enheten laddas via USB-C. Även Clip 4 har IP-67-klassning. Clip 4 kommer släppas i november och kommer kosta 700 kronor.








