Kolla när Motobot 2.0 försöker slå Valentino Rossis varvtid
Yamaha har satt en robot på en motorcykel
Försök igen

Vi har skrivit om Yamahas så kallade moonshot-project Motobot några gånger tidigare och under Tokyo Motor Show släppte Yamaha två filmer med en andra generations Motobot.
Yamaha har arbetat på Motobot, som sitter på en modifierad Yamaha R1M, sedan 2014. Ett av Yamahas mål med Motobot är att den ska kunna framföra motorcykeln i hastigheter på över 200 km/h vilket man med generation 2 nu har lyckats med. Motobot använder sig av GPS och diverse sensorer för att ta sig fram på en bana efter en förbestämd rutt. Då den inte behöver undvika saker som fordon i vanlig trafik behöver göra så behöver inte Motobot vara lika tekniskt avancerad som till exempel de självkörande bilar som nu utvecklas behöver vara.
Ett annat mål Yamaha har haft med Motobot är att den ska slå MotoGP-mästaren Valentino Rossis varvtid på Thunderhill Raceway i Kalifornien. Hur det gick? Det kan ni kolla in i videon ovan. När ni har gjort det så kan ni kolla in historien om Motobot i klippet nedan.
Försök igen

Motobot - humanoid robot som kör motorcykel
Ytterligare en uppgift människor slipper att göra

Valentino Rossi träffar Motobot
Hans värsta fiende?
