Senaste

Nu är Harmans köp av Sound United klart

Äger nu varumärken som Bowers & Wilkins, Denon och Marantz

Ljudjätten Harman har nu slutfört sitt köp av Sound United-gruppen av hifi-varumärken. Det innebär att kända märken som Bowers & Wilkins, Denon, Marantz och Polk Audio nu ingår i Harman-portföljen. Harman, som i sin tur ägs av Samsung, äger sedan tidigare varumärken som JBL, AKG och Arcam.

Enligt företaget ska kunderna inte märka av några omedelbara förändringar. Sound United kommer att fortsätta verka som en fristående affärsenhet inom Harman, och varje varumärkes unika identitet och arv ska bevaras. På lång sikt är målet att de nyförvärvade varumärkena, med hjälp av Harmans resurser, ska kunna få en större räckvidd och bli mer framgångsrika på marknaden.

Harman köper varumärkesgruppen från det amerikanska medicinteknikbolaget Masimo, som köpte upp märkena för bara några år sedan.

Pryl, Hifi, Harman, Sound United, Bowers & Wilkins, Denon, Samsung

Läs gärna våra regler!