Nu slutar Elgiganten Phone House med kontanter
Bättre arbetsmiljö och ökad säkerhet

Elgiganten meddelar idag att från och med nu är det sluthandlat med kontanter i företagets 78 Phone House-butiker. Enligt företaget har antalet kontanttransaktioner minskat drastiskt de senaste åren till endast någon procent, så det är helt enkelt inte längre värt att tramsa med cash.
Niclas Ericsson, VD på Elgiganten, säger detta i ett pressmeddelande om ändringen:
– En bra och trygg arbetsmiljö för våra medarbetare är av högsta prioritet och vi arbetar kontinuerligt med att hitta konkreta och effektiva åtgärder för att hela tiden förbättra den. Att vi nu väljer bort kontanthanteringen i 78 Phone House-butiker är en del i det arbetet.
Som Niclas säger så handlar det om 78 Phone House-butiker som slopar kontanterna från och med idag. Det finns dock vissa undantag då Phone House-butikerna i Huddinge, Oskarshamn, Alingsås, Motala, Falkenberg, Hudiksvall och Nynäshamn vill ha kvar kontanterna ett tag till.