Nya robotar från Toyota
En speleman och en transportör

Idag visade den japanska biltillverkaren Toyota upp två nya robotar som de hoppas ska underlätta för oss människor i framtiden.
Den humanoida roboten till vänster är ett nytt tillskott i deras "Partner Robot"-serie. Tidigare robotar i serien har bland annat kunnat spela trumpet men den här modellen ger sig istället på felan. Förutom det så ska den kunna fungera som hemhjälp eller vårdpersonal. Roboten är cirka 1,5 meter hög och väger 56 kilo.
Den andra roboten som Toyota presenterade kallas för "Mobility Robot" och ser ut som en slags stol tagen direkt från någon Sci-Fi-rulle. Den är tänkt att användas för kortare persontransporter och den ska kunna ta sig fram i skiftande terräng där det egentligen mest är tänkt att folk ska gå. Maxhastigheten ligger på sex kilometer i timmen.
Toyota tillsamman med Honda är två av de företagen som satsar mest på robotar just nu och enligt Toyotas "Global Vision 2020" planerar man att detta ska ge avkastning runt år 2020 då man förväntar sig att robotproduktionen kommer att vara en av företaget kärnverksamheter. Det är inte helt omöjligt med tanke på att vissa bedömare tror att robotindustrin kommer att vara större än bilindustrin runt år 2040.
Uppdaterat
Det ligger nu en tre-minuters film på robotarna under "Läs mer". A "must see"!