Robosen visar upp Megatron-modell
Kan transformeras till en stridsvagn
I samband med att Transformers i år fyller 40 år släpper leksaks- och robottillverkaren Robosen en modell av Megatron, roboten som är ledare för Decepticons i Transformer-serien.
Modellen är lite över en halvmeter hög i sin robotform. Den går att styra via den tillhörande appen eller röstkommandon och kan bland annat transformeras till en stridsvagn. I stridsvagnsform kan den skjuta projektiler som når upp till en meter. Roboten har även fått röst från Megatrons röstskådespelare Frank Welker och kan uttala runt 270 olika fraser.
Robosens Megatron-robot släpps under årets tredje kvartal och kommer då att kosta 1200 dollar, motsvarande lite över 13.000 kronor. Förbeställer man den nu kostar den 900 dollar vilket motsvarar cirka 9800 kronor.
I videoklippet nedan kan ni kolla in roboten och dess funktioner lite närmare. Vill ni bara se hur det ser ut när Megatron transformeras till en stridsvagn så visas det i Instagram-klippet längst ner i artikeln.





Läs gärna våra regler!