Senaste

Robot som jagade hemlösa pensioneras

Var inget välkommet inslag i stadsbilden

Förra veckan skrev vi om att djurrättsorganisationen SPCA använde en robot för att se till så att hemlösa inte satte upp tält på deras parkeringsplats samt trottoaren utanför deras lokaler. Nu meddelar dock organisationen att man kommer att låta sin väktarrobot gå i pension.

Det handlar om en K5-robot från företaget Knightscope och under den månaden den patrullerade så kastade människor barbecuesås och avföring på roboten. Roboten ska även ha blivit attackerad fysiskt av människor som irriterat sig på den. Förutom det så har roboten även anklagats för att diskriminera hemlösa människor. Jennifer Scarlett som är chef för SPCA säger till Washington Post:
"Effective immediately, the San Francisco SPCA has suspended its security robot pilot program. We piloted the robot program in an effort to improve the security around our campus and to create a safe atmosphere for staff, volunteers, clients and animals. Clearly, it backfired."
K5-robotarna från Knightscope används av flera köpcentrum i USA och de kostar 6 dollar i timman att hyra från Knightscope.

Pryl, Robotar, robotar, k5, knightscope, hemlösa, djurfeber, roborage

Läs gärna våra regler!