Senaste

Sonos första hörlurar kan släppas i juni

För 450 dollar

Foto: Sonos

Det har länge ryktats om att högtalartillverkaren Sonos ska släppa sina första hörlurar, och det verkar som att det faktiskt äntligen kan ske nu i juni, rapporterar Bloomberg. Hörlurarna, som ska fungera med de övriga produkterna i företagets ekosystem sägs kosta 449 dollar, vilket innebär att hörlurarna bör marknadsföras som premium-lurar.

Det ska bland annat gå att strömma musik över Wi-Fi för bättre ljudkvalitet när hörlurarna används i hemmet. Du kommer också att kunna lyssna på innehåll från vilken TV som helst som är ansluten till en ljudprodukt från Sonos.

Företagets vd Patrick Spence har sagt att företaget har stora förhoppningar på sin senaste produktkategori. I november sa han att de är början på en flerårig produktcykel i en ny mångmiljardklasskategori under andra halvan av det kommande året. Sonos hoppas producera 650.000 och 1 miljon hörlurar under det kommande, enligt Bloomberg.

Pryl, Hörlurar, Sonos, Wi-Fi, Patrick Spence

Läs gärna våra regler!