HetasteSenaste

Starboy är ett AI-drivet hängsmycke

Fungerar lite som en Tamagotchi

Foto: Lil Guy

Ett startupföretag som heter Lil Guy har presenterat ett så kallat digitalt husdjur som man gett namnet "Starboy". Det handlar om en AI-driven manick som är försedd med en skärm med animerade ögon samt en kamera och andra sensorer.

Tanken bakom Starboy är att den ska fungera på liknande sätt som en Tamagotchi och kunna reagera på olika saker som händer i dess omgivning. Med hjälp av sina sensorer, som bland annat inkluderar en termometer, ska den kunna huttra om det är kallt ute och om mikrofonen känner av för mycket ljud kan den bli nervös.

Det finns även en inbyggd accelerometer så den kan känna av hur snabbt den rör sig. Den inbyggda kameran kan känna igen ansikten och reagera olika på vem den ser och kameran används även för att tyda handgester från sina ägare.

Ni kan kolla in lite av Starboys funktioner i det inbäddade inlägget här nedanför. Den är tänkt att lanseras i september med ett startpris på cirka 250 dollar för en aluminumversion. Vill man ha den i rostfritt stål, som den på bilden ovan, kostar den cirka 350 dollar. Det finns även en version i koppar som kommer att kosta cirka 400 dollar och en "kristall"-version i transparent plast som kostar cirka 300 dollar.

Pryl, Övrigt, Lil Guy, Starboy, AI-smycke, digitalt husdjur, Tamagotchi, sensorer, kameraVia gizmodo.com

Läs gärna våra regler!