Senaste

STIHL firar 100 år med skattjakt

Där man kan vinna en exklusiv motorsåg

Den tyska tillverkaren STIHL har i hundra år tillverkat diverse motorsågar, röjsågar och andra trädgårdsmaskiner. För att fira att de nu fyller 100 år drar de igång en skattjakt för alla friluftsentusiaster här i Norden. Tävlingen går ut på att följa ledtrådar som publiceras på sociala medier under de kommande veckorna. Spänningen stegras gradvis fram till den 27 augusti då de exakta koordinaterna avslöjas och då gäller det att vara snabb; det är den som först når fram till gömstället som får ta med sig en motorsåg hem.

Motorsågen är dock inte vilken som helst utan en specialutgåva av MS 500i Centennial Edition som påstås ha ett samlarvärde på närmare 29 000 kronor.

Om man är motorsågs-, pussel- och friluftsfantast kanske man ska hålla koll på tillverkarens sociala medier samt hålla den 27 augusti fri i kalendern.

Pryl, Trädgård, STIHL, skattjakt, MS 500i Centennial Edition, motorsåg, Norden, friluftsliv, tävling, motorsågarVia nordiskaprojekt.se

Läs gärna våra regler!