Senaste

The Third Thumb är en tum-protes

För de som vill ha tre tummar

Designstudenten Dani Clode på London’s Royal College of Art (RCA) har utvecklat den här protesen som hon kallar för The Third Thumb och det handlar om en mojäng som ger en av en människas händer en extra tumme.

Extratummen fästs till användarens hand med ett armband och där finns även en Bluetooth-mottagare samt motor och batterier som driver den artificiella tummen. Tummen kontrolleras genom tryckkänsliga plattor som installeras i användarens skor. När användaren trycker ner foten skickas det ett kommando via Bluetooth till den konstgjorda tummen som då gör en gripaktig rörelse.

The Third Thumb är än så länge bara en prototyp och det finns inga uppgifter om huruvida Clode funderar på att utveckla en kommersiell version av protesen.

Pryl, Mojänger, mojänger, proteser, tummar, kroppsdelar

Läs gärna våra regler!