Vi har testat Turtle Beach Stealth 600 Gen 2
Ett fullt funktionellt headset, men du förtjänar bättre
Turtle Beach Stealth har varit företagets storsäljare sedan urminnes tider. Stealth har alltid varit lättillgängliga tack vare den relativt låga prislappen och erbjudit en helt acceptabel ljudupplevelse. Samma gäller med Gen 2-versionen, men efter att ha kört headsetet ett tag så kan vi säga att det finns bättre alternativ på marknaden.
Stealth Gen 2 kommer med en uppfräschad design och ser mer enhetliga ut än tidigare. Till exempel är mikrofonen mer inbakad i kåpan, men kan lätt vridas ner när den ska användas. Bågen har också fått lite kärlek och ser mer rigid och ordentlig ut än tidigare. Hela utsidan på headsetet är gjort av plast vilket gör att Stealth känns aningen billiga och det sker en hel del plastknarr, men fördelen med plasthölje är att vikten är rätt låg. Vikten ligger på strax under 580 gram och det är verkligen inga som helst problem att ha headsetet på huvudet under långa spelsessioner. En bonus på designfronten är att den vita versionen matchar PS5, så om man tycker sånt är viktigt är den vita versionen av Stealth 600 ett givet köp.
Den trevligaste nyheten på designfronten står nya dongeln för. Den nya USB-mottagaren sticker endast ut någon centimeter från enheten den är inkopplad i, vilket är kalas då det minskar risken rejält att någon unge eller djur råkar fastna i donglen och välta konsolen.
Även om lurarna känns plastiga så sitter headsetet bra på huvudet. Undersidan av bågen är försedd med en lång kudde som sträcker sig nästan hela vägen på bågen och denna är klädd med mjukt fejkläder. Kuddarna på de D-formade kåporna är vanligt skumgummi som är täckta av luftig textil hjälper till att öronen inte blir allt för varma när man spelar. Kåporna gör dock inte allt för bra jobb med att hålla borta ljud utifrån, så om du vill lira i stökiga miljöer gäller det att höja volymen ordentligt.
När det kommer till ljud så levererar lurarna ett full acceptabelt ljud, men inget mer. Det är inga problem att spela med lurarna och vi får ett rätt väldefinierat ljud. Men när det kommer till höga och låga toner saknar vi det där lilla extra. När saker exploderar i Black Ops Cold War vill vi känna lite tryck, men det är inget vi får med Stealth 600. Kort sagt saknar lurarna detaljerna och det dynamiska omfång man får med typ Sennheiser Epos GSP 670 eller Steelseries Pro Wireless, men dessa lurar kostar också några tusenlappar mer än Stealth.
Det är härligt att mikrofonen är lättillgänglig och går att gömma i lurarna när den inte används. När det kommer till ljudkvalitet är det kort sagt helt okej. Undertecknad hörs, men ljudet är lite burkigt och micen är inte allt för bra att snappa upp skarpa ljud. Nedan kan ni höra hur micen låter jämfört med Logitech G Pro X Wireless.
Reglage och knappar är lättillgängliga på vänstra kåpans baksida. Från toppen och ner har vi volymsnurra, mikrofonvolym, mode-knapp för att ändra ljudlägen och powerknapp. Sedan har vi ett stycke powerknapp och under denna hittar vi USB-C-porten som används för laddning. Batteritiden ligger på runt 15 timmar, vilket är lite i underkant, men då det är USB-C så lär en laddsladd alltid vara relativt lättillgänglig. Knapparna och reglagen är rätt tight placerade och till en början kan detta vara lite ett problem. När vi började testa hände det i tid och otid att jag justerade mikrofonvolymen i stället för vanliga volymen, men efter ett tag lär man sig att sträcka sig lite längre upp på kåpan. Det är verkligen ingen dealbreaker, men det hade varit bra om reglagen var lite mer differentierade.
Alla kontroller på ett och samma ställe, på gott och ont.
Lurarna är avsedda att använda med konsol, men vill man göra ljudrelaterade justeringar eller uppdatera mjukvaran så kan man koppla lurarna till en datamaskin och använda Turtle Beach-mjukvaran. Ljudinställningarna sparas i headsetet och du kan skifta mellan dessa när du lirar. Det kan vara värt att pilla i inställningarna för att sätta olika equalizers beroende på vad som ska spelas. Sedan kan det vara skönt att inte ha superhuman hearing när man lirar plattformsspel eller bilspel, utan håller igång det när man lirar fps där det behövs.
För att sammanfatta så får man vad man betalar för. Är du ute efter ett headset till ungen, eller någon som inte är allt för kräsen, så duger nya Stealth gott och väl, men byggkvaliteten sänker helhetsupplevelsen rejält och det är verkligen värt att lägga några hundralappar extra på något bättre alternativ. Unna dig.
Turtle Beach Stealth 600 Gen 2 finns tillgängligt i butik nu och kostar runt tusenlappen Enheten finns tillgängliga till både Xbox och Playstation.




















