Senaste

Air France och KLM blir ny storägare i SAS

Flygbolagets aktier plockas bort från börsen

Foto: Wille Wilhelmsson

Igår meddelade det skandinaviska flygbolaget Scandinavian Airlines, SAS, att Air France-KLM kommer att gå in som ny storägare i flygbolaget.

Förutom Air France-KLM kommer även den danska staten och riskkapitalbolaget Castlelake att gå in med ny finansiering i SAS. Sammanlagt innebär det att SAS kommer att få cirka 13 miljarder i kapitaltillskott. Efter affären kommer Castlelake att äga cirka 32 procent av SAS, den danska staten 30 procent och Air France-KLM cirka 20 procent.

I samband med affären kommer SAS även att plockas bort från börsen, något som gör aktierna som innehas av cirka en kvarts miljon aktieägare värdelösa. Affären innebär även att SAS kommer att lämna flygbolagssamarbetet Star Alliance och istället anslutas till konkurrerande Sky Team. Vad det här innebär för SAS-kunder med Eurobonus-poäng och annat som är kopplat till Star Alliance är än så länge oklart.

Samhälle, Ekonomi, sas, air france, klm, börsen, aktier

Läs gärna våra regler!