Senaste

App ska erbjuda gårdsförsäljning av alkohol

Fortfarande ganska omständligt dock

Köp nu, få sen

Foto: Rodrigo Abreu

Socialdemokraterna har föreslagit en lösning för att underlätta gårdsförsäljning av alkohol för små vin- och ölproducenter. Förslaget innebär att Systembolaget ska skapa ett sortiment av produkter från småskaliga producenter, både svenska och europeiska. Kunder skulle kunna beställa dessa produkter genom en speciell app och få dem levererade av Systembolaget. Detta system skulle möjliggöra för kunder att köpa alkohol direkt i samband med provsmakningar hos producenterna, samtidigt som det säkerställer att försäljningen sker under kontrollerade former genom Systembolaget.

Socialdemokraterna argumenterar för att deras förslag kan implementeras snabbt och undersöker även möjligheten för lokala producenter att fungera som ombud för Systembolaget. De varnar dock för att en öppning för andra försäljare än Systembolaget kan riskera det svenska alkoholmonopolet.

I samband med presentationen av detta förslag kritiserade Lena Hallengren (S) även högerregeringens syn på gårdsförsäljning och varnade för att en förändring som underminerar monopolet skulle förlora ett viktigt verktyg för folkhälsan samt för att begränsa ungas tillgång till alkohol.

Samhälle, Juridik, Socialdemokraterna, Systembolaget, gårdsförsäljning, småskaliga producenter, Lena Hallengren

Läs gärna våra regler!