Senaste

Även Tesla och Space X motsätter sig USA:s inreseförbud

Ansluter sig till 97 andra techbolags protest

Elon Musk och en Tesla

Foto: Maurizio Pesce / Wikipedia

Igår blev det känt att 97 stycken techbolag verksamma i Silicon Valley hade lämnat in en inlaga till en amerikansk domstol där de stödjer stämningen som syftar till att upphäva USA:s inreseförbud för medborgare från sju stycken primärt muslimska länder. Dock fanns varken Tesla, Space X eller Amazon fanns bland de företagen som undertecknat inlagan.

Nu har dock Elon Musks företag Tesla och Space X anslutit sig till de andra 97 företagen och en en talesperson för Tesla sa i ett uttalande:
"as soon as we saw the brief this morning, we insisted on being added."
Detta innebär att de flesta större techbolagen i Silicon Valley nu har lämnat sitt stöd för att riva upp beslutet om inreseförbudet även om företag som till exempel Amazon, IBM och Oracle inte finns med på listan.

Samhälle, Allmänt, tesla, space x, elon musk, inreseförbud, donald trump

Läs gärna våra regler!