Senaste

Botswana vill skicka 20.000 elefanter till Tyskland

Som protest mot förslag på förbud för jakttroféer

Foto: Redcharlie / Unsplash

Botswanas president Mokgweetsi Masisi uppges vilja skicka 20.000 elefanter till Tyskland som ett svar på att Tyskland nyligen tagit fram ett förslag som skulle göra det olagligt att importera jakttroféer.

Det tyska förslaget om att förbjuda import av jakttroféer är framtaget i förhoppning att minska tjuvjakt på olika platser i världen. I Botswana anser man sig dock ha ett överflöd av elefanter och att jakt bidrar till att hålla elefantpopulationen i landet på en rimlig nivå. Presidenten anser att förbudet skulle göra det svårare ekonomiskt för landets invånare och säger till den tyska tidningen Bild:

– Det är lätt att sitta i Berlin och ha en åsikt om vad vi gör här i Botswana. Vi betalar priset för att bevara de här djuren för världen.

Botswana har cirka 130.000 elefanter vilket gör det till världens elefantrikaste land. Tidigare har man gett bort ungefär 8000 elefanter till Angola och 500 till Moçambique för att minska elefantbeståndet i landet. Man har även hotat med att skicka 10.000 elefanter till Hyde Park i London efter att Storbritannien tog fram ett förslag som liknar det som nu lagts fram i Tyskland. Så har dock inte blivit fallet än så länge.

Samhälle, Konflikter, botswana, tyskland, tjuvjakt, tjuvskytte, elefanter, jakttroféer, djurfeber, dingfeber

Läs gärna våra regler!