Fick tillbaka indraget körkort på grund av virusutbrottet
Ibland går det, ibland går det inte

En 75-årig kvinna i Skåne som fått sitt körkort indraget efter att ha ansetts orsakat en trafikolycka får nu spärrtiden på två månader förkortad till en månad på grund av virusutbrottet. Spärrtiden är den tid som måste gå innan någon som fått sitt körkort indraget kan begära att få detta tillbaka.
Kvinnan fick sitt körkort indraget i februari men efter att ha överklagat detta till förvaltningsrätten kan hon redan nu begära att få sitt körkort tillbaka. Anledningen till att förvaltningsrätten beviljar kvinnan förkortad spärrtid beror på att hon anser att hon behöver körkortet för att kunna sin skjutsa sin make till vårdcentralen och läkarbesök. Maken bedöms vara i riskgruppen för att smittas av det nya coronaviruset och bör därför vistas så lite bland andra människor som möjligt. Förvaltningsrätten skriver i sitt beslut:
"Enligt Folkhälsomyndighetens riktlinjer bör personer över 70 år för närvarande begränsa sina sociala kontakter till följd av spridningen av det nya Coronaviruset och den sjukdom det kan leda till.Mot denna bakgrund, och med beaktande av vad (kvinnan) anfört avseende sin och makens boendesituation och makens hälsotillstånd, anser förvaltningsrätten att hennes körkortsbehov är sådant att det finns skäl att sätta ner den bestämda spärrtiden till en månad."
Igår skrev vi om en kvinna i Göteborg som ville ha sitt indragna körkort tillbaka då hon var orolig för att smittas av coronaviruset när hon åkte kollektivt. Hennes skäl ansågs dock inte tillräckliga för att förvaltningsrätten skulle häva Transportstyrelsens beslut om indraget körkort i två månader.
Virusutbrott ingen anledning att få tillbaka indraget körkort
Håll dig hemma eller åk kollektivt

Nykterhetskontroller stoppas i hela landet
På grund av virusutbrottet

Några ord om vad vi skriver om just nu
Corona or no corona
