Senaste

Fler barn än man trott kopplade till grova gängbrott

Brottsförebyggande arbetet ska stärkas

Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash

En ny studie från Socialstyrelsen visar att 264 barn och unga har lagförts eller prövats för grova våldsbrott kopplade till gängkriminalitet och det är fler än man först har trott. Man trodde först att siffran skulle ligga på runt 200 men så var alltså inte fallet.

Med i studien finns personer under 18 år som mellan 2020 och 2024 har lagförts för grov brottslighet som exempelvis mord eller mordbrand och där man har kunnat koppla dåden till organiserad brottslighet. Runt var tionde person i gruppen är under 15 år gammal. De flesta är pojkar.

Socialstyrelsen ska nu undersöka vilka riskfaktorer som finns, under vilka förhållanden och miljöer barnen vuxit upp och var samhällets kan ha brustit i sina insatser. För att förebygga att barn och unga hamnar i kriminalitet har nu 29 kommuner och stadsdelsområden från hela landet beviljats stöd från Socialstyrelsens förstärkningsteam. Genom detta ska man stärka det brottsförebyggande arbetet bland barn och unga.

Samhälle, Brott, Socialstyrelsen, unga, våldsbrott, gängbrott, allvarliga, barn, siffror, antalVia SR

Läs gärna våra regler!