Handel med noshörningshorn blir lagligt i Sydafrika
Hur tänkte de nu?

Sedan år 1977 har det varit förbjudet med handel av noshörningshorn internationellt. Men nu blir det lagligt med handel igen inom Sydafrika efter att den stoppades år 2009. Det har landets högsta domstol slagit fast.
Enligt Susie Watts vid WildAids Afrika-avdelning finns det egentligen ingen efterfrågan av noshörningshorn inom Sydafrika. Anledningen till att det infördes ett förbud för den inhemska handeln år 2009 var att man ville se till att smuggling till andra länder inte skulle döljas bakom laglig handel. Förbudet har dock överklagats sedan det infördes och nu har den överklagande sidan vunnit.
Morgan Griffiths vid Wildlife and Environment Society i Sydafrika säger att den nu tillåtna handeln kommer att driva upp efterfrågan och leda till att även den illegala handeln ökar.
I dag lever 70 procent av världens 29.500 noshörningar i Sydafrika.
Åtta djur som kan försvinna i år
Utrotningshotade djurarter

Tjuvjägare dödade noshörning i fransk djurpark
För att komma åt dess horn

Djurpark sågar av sina noshörningars horn
För att inte tjuvjägare ska döda dem
