Hundratals kriminella gripna efter att ha använt trojan-app
Krypterings-appen Anom hade skapats av FBI

Under gårdagen gjorde polis i ett dussintal länder, däribland Sverige, tillslag mot kriminella som framför allt pysslat med narkotikabrottslighet. Tillslaget var ett resultat efter att de olika kriminella gängnätverken använt den krypterade tjänsten Anom för att kunna kommunicera.
Anom utgav sig för att erbjuda en tjänst om inte gick att avlyssna av polis eller någon annan. Vad de kriminella som använde tjänsten inte visste var att Anom i själva verket hade skapats av FBI under vad de kallade "Operation Trojan Shield". FBI ska ha drivit tjänsten i åtminstone två år. Anom ska ha använts på över 11.800 mobiler för att skicka över 20 miljoner meddelanden.
Här i Sverige gjorde polisen över hundra husrannsakningar under gårdagen och grep 70 personer med betydande roller inom narkotikahandel uppgav polisen idag på en presskonferens. Ytterligare fem svenskar ska ha gripits i Spanien. Polisen uppgav även att 80 personer sedan tidigare har frihetsberövats baserat på information som hämtats in från Anom. Detta innebär att polisen sammanlagt har gripit 155 personer tack vare information från Anom.
Av de 12.000 personer som har använt appen har 1600 kopplingar till Sverige och 600 av dessa ses som särskilt intressanta.
Gårdagens tillslag ska ha skett i 16 länder, Sverige, Australien, Danmark, Estland, Finland, Kanada, Litauen, Nederländerna, Norge, Nya Zeeland, Skottland, Storbritannien, Tyskland, Ungern, USA och Österrike. Exakt hur många som gripits totalt i dessa länder finns det än så länge ingen information om.











Läs gärna våra regler!