Imorgon kan du börja blippa betalkort i SL:s spärrar
Blir enklare att köpa enkelresor
Försök igen

2018 meddelade SL att det framöver skulle bli möjligt att använda sitt vanliga betalkort för att blipp-betala enkelresor i Stockholms kollektivtrafik och imorgon tisdag är det dags för premiär för det.
Det innebär att man kan köpa enkelresor bara genom att blippa sitt kort på bussar och i tunnelbanans spärrar. Det krävs att man har ett betalkort med blippfunktion som är anslutet till American Express, MasterCard eller Visa. Initialt kommer det bara att gå att köpa vuxenbiljetter och dessa kommer att kosta 38 kronor styck. SL skriver på sin webbplats att det på sikt även ska bli möjligt att köpa rabatterade biljetter för pensionärer, ungdomar och studenter genom blipp med betalkort.
Har man ett godkänt kort anslutet till digitala plånböcker i mobilen som till exempel Apple Pay, Samsung Pay och Google Pay så går det även att blipp-betala med dessa. I videoklippet här ovanför kan ni kolla in hur man betalar med ett betalkort eller sin mobila plånbok.
Nästa år kan man blippa sig in i Stockholms lokaltrafik
Åk tunnelbana och buss med ditt bankkort
