Klarna börjar samarbeta med iZettle
Avbetala vid butiksköp

DI Digital rapporterar att betaltjänsten Klarna har inlett ett samarbete med iZettle. Det innebär att butiker och andra företag som använder iZettles system kan låta sina kunder betala sina inköp via någon av Klarnas betalalternativ.
En kund kan med andra ord köpa något i en iZettle-ansluten butik och till exempel betala detta på faktura eller delbetala inköpsbeloppet via Klarnas tjänst. Det hela ska fungera genom att kunden med hjälp av en QR-kod kan välja någon av Klarnas betalningsalterntiv. Enligt iZettle kommer det här inte påverka butiksägaren som kommer att få betalt som vanligt.
Hittills har runt 10.000 butiker i Sverige, Danmark och Finland aktiverat möjligheten att använda Klarna i iZettles terminaler skriver DI Digital.
Uppdaterat
I en tidigare version av den här artikeln skrev vi att detta gällde vid kortbetalningar via iZettles system. Så är inte fallet.
iZettle - kreditkortsbetalning via iPhone
Lanseras i Sverige till sommaren

PayPal köper iZettle
Den svenska betaltjänsten säljs för 19 miljarder kronor

iZettle fixar betalsystem för gatumusikanter
London först i världen med kontaktlösa betalningar för gatumusikanter
