Senaste

Klarna vill lämna BankId

Vill kunna använda andra identifieringstjänster

Sebastian Siemiatkowski

Foto: Klarna / pressbild

Den svenska betaltjänsten Klarna verkar ha tröttnat på bankernas identifieringstjänst BankId och säger på X att företaget aktivt kommer att arbeta för att bryta sig loss från BankId, något som jag antar kan tolkas som att Klarna vill kunna använda andra tjänster för identifiering av sina svenska användare.

Det var i samband med att medier publicerade artiklar om de senaste störningarna i den bankägda betaltjänsten Swish som Klarnas VD Sebastian Siemiatkowski skrev på X:

"Stora problemet är inte Swish, det är mobilt bank id. Det är där vi måste få använda annat. Mycket frustrerad över hur det funkar och vi kommer aktivt bryta oss loss för att bryta bristen på konkurrens!"

BankId ägs av Danske Bank, Handelsbanken, Ikano Bank, Länsförsäkringar Bank, SEB, Skandiabanken och Swedbank medan Swish ägs av Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea, SEB samt Swedbank och Sparbankerna.

Samhälle, Ekonomi, klarna, bankid, identifiering, Sebastian Siemiatkowski

Läs gärna våra regler!