Senaste

Män sämre på källkritik i sociala medier

Sju procent delar nyheter utan att ha läst

Foto: Unsplash+

Idag är det källkritikens dag, och i samband med det har Internetstiftelsen släppt en färsk rapport som belyser vilka utmaningar svenska folket har med att bedöma sanningshalten i nyheter som sprids på sociala medier.

Rapporten avslöjar att många svenskar har svårt att skilja sanning från falskhet, särskilt när det gäller globala nyheter. Dessutom framkommer det att män är mer benägna än kvinnor att dela nyheter utan att först kontrollera källan.

Svenskar finner det särskilt svårt att bedöma information om konflikten mellan Israel och Palestina. Varannan person har även svårt att avgöra sanningshalten i nyheter om Rysslands hot mot Sverige. Informationen om gängkriminalitet och Nato anses vara lättare att bedöma. Många svenskar upplever det som svårare att avgöra sanningshalten i globala nyheter jämfört med lokal eller nationell information. Sju procent av svenskarna har dessutom det senaste året delat en nyhet på sociala medier utan att ha läst eller sett inslaget i sin helhet. Män tenderar också i högre grad än kvinnor att dela nyheter utan att veta vem avsändaren är, och denna tendens ökar med åldern.

Hela rapporten går att läsa nedan.

Samhälle, Medier, Internetstiftelsen, Källkritikens dag, Sociala medier, mänVia SVT

Läs gärna våra regler!