Senaste

Mediemyndigheten ska lära oss om AI

Ska öka samhällets motståndskraft mot desinformation

Jan-Olof Lind, generaldirektör vid Mediemyndigheten.

Foto: Mediemyndigheten

Den nystartade Mediemyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att stärka medie- och informationskunnigheten (MIK) bland svenskarna. I detta arbete ingår bland annat att öka samhällets motståndskraft mot desinformation och höja befolkningens kunskap om AI skriver Mediemyndigheten i ett pressmeddelande. Myndighetens generaldirektör Jan-Olof Lind säger:

– Det här är ett mycket viktigt uppdrag från regeringen och det ligger helt i linje med vår uppgift att verka för MIK. Förutom att beakta utveckling inom AI och desinformation kommer även demokratiaspekterna vara av stor betydelse för vårt genomförande av uppdraget.

Uppdraget kommer att pågå 2024-2025 och Mediemyndigheten ska samverka med nätverket MIK Sverige och ta fram målgruppsanpassat kunskapsmaterial om medie- och informationskunnighet som kan nå ut brett till hela befolkningen.

MIK Sverige är ett samarbete för medie- och informationskunnigheten i Sverige bestående av 24 nationella aktörer.

Samhälle, AI, Mediemyndigheten, artificiell intelligens, informationskampanj, memy

Läs gärna våra regler!