Nu drar Japan igång jakten på valar igen
Efter att ha pausat denna i 30 år
Idag började Japan att jaga valar igen efter det att man avstått från kommersiell jakt sedan 1988. Det var väntat att Japan skulle börja jaga valar kommersiellt igen efter det att landet förra året meddelade att man skulle lämna den Internationella valkommissionen (IWC). Igår lämnade Japan kommissionen officiellt och redan idag drog alltså de första fem fiskefartygen ut på valjakt.
Japan har varit medlemmar i IWC sedan 1980-talet och har fram tills nu enbart fångat valar i forskningssyfte enligt dem själva. Landet har dock fått kritik då många bedömare anser att de cirka 600 valar man fångat årligen i forskningssyfte till stor del faktiskt fångats för att använda deras kött som mat.
Under årets valjaktssäsong i Japan så har man satt en kvot på 223 valar som får fångas. Det handlar om tre olika valarter varav två inte finns på listan över utrotningshotade arter. Den tredje arten finns på listan men antalet har ökat de senaste åren.
På 1960-talet konsumerade den japanska befolkningen runt 200.000 ton valkött årligen men de senaste åren har den siffran legat runt 5.000 ton per år.
Här nedan hittas ett nyhetsinslag från CNN från Japans återupptagande av kommersiell valjakt.
Försök igen

FN stoppar Japans valfiske
Anser inte att det handlar om forskning

Japan ska börja jaga val igen
Landet lämnar den internationella valkommissionen

Norge ska jaga 999 vikvalar under 2017
Högsta kvoten hittills
