Nu går även X Shores moderbolag i konkurs
Är drömmen om den svenska elbåten över?

I höstas ansökte båtbyggaren X Shore Production AB om konkurs och i slutet av förra året ansökte Nyköpings kommun om att försätta även moderbolaget X Shore AB i konkurs.
Sedan dess har grundarna försökt rädda företaget utan att lyckas och nu försätts X Shore AB i konkurs, säger grundare Konrad Bergström. X Shore har sedan starten tagit in hundratals miljoner i riskkapital och Bergström själv säger att han plöjt ner 75–80 miljoner kronor i företaget.
Huruvida X Shore har möjlighet att göra en comeback återstår att se. Bergström själv uppger att han är intresserad av att köpa upp en del av företagets tillgångar om han hittar några medfinansiärer. Samtidigt sägs det att den norske entreprenören Staale Reiersen har köpt upp tillgångarna från produktionsbolaget X Shore Production AB för 11 miljoner kronor.



Läs gärna våra regler!