Senaste

Reportage från ett land med väl utbyggt försvar

Singapore har hög försvarsbudget per capita

När landet Singapore nämns så är det sällan det handlar om försvar, istället brukar det oftast handla om ekonomi eller landets lagar mot nedskräpning. Faktum är dock att Singapore är ett av de länder i världen som spenderar mest pengar på försvar per capita.

Singapores försvarsbudget under 2022 låg på 11,7 miljarder dollar. Det kan jämföras med till exempel Turkiet, som har en landmassa som är tusen gånger större än Singapores, som hade en försvarsbudget på 10,6 miljarder dollar under 2022. Vidare nämns det i reportaget ovan att Singapore har det mest avancerade flygvapnet i Sydostasien, att man har fler ubåtar än sina mycket större grannländer Malaysia och Indonesien tillsammans och att man har mer aktiva stridsvagnar än Storbritannien.

Anledningen till att Singapore lagt så mycket pengar på försvar av det lilla landet är för att ingen av deras större grannländer, eller någon annan för den delen, ska få för sig att landet skulle vara ett lätt byte att erövra.

Samhälle, Försvar, singapore, försvar, asien, ubåtar, stridsvagnar, flygvapen, armé

Läs gärna våra regler!