Senaste

Snälltåget kör till Österrike i sommar

Hela juli

Foto: Snälltåget

Snälltåget kommer att erbjuda direktresor till Österrike hela juli, i samarbete med STS Alpresor. Nattågen avgår från Malmö varje fredag och ankommer till Österrike på lördag morgon, med returresor följande lördag och ankomst på söndag. Det finns även anslutande tåg från Stockholm till Malmö.

- Vi har under två säsonger testat att köra till Österrike även på sommaren och kan konstatera att det finns en efterfrågan och väljer därför att nu utöka trafiken till att omfatta hela juli, säger Marco Andersson, kommersiell chef för Snälltåget.

Tåget stannar i St Johann im Pongau, där en direktbuss tar STS Alpresors gäster till Bad Gastein. Snälltåget fortsätter sedan till flera andra destinationer som Zell am See och Innsbruck. Det finns även möjlighet att resa vidare till andra resmål som St Anton och Saalbach med tågbyte eller Postbus. Nattågen körs på grön el och erbjuder 6-bäddskupéer samt en restaurangvagn kallad ”Krogen”. Tågen går även nu i vinter.

Samhälle, Transport, Snälltåget, STS Alpresor, Marco Andersson, Österrike, Bad GasteinVia pressmeddelande

Läs gärna våra regler!