Stamfolk på Andamanerna dödade amerikansk missionär
Håll er borta från North Sentinel
Försök igen

Från Indien kommer uppgifter om att en amerikansk kristen missionär har blivit dödad av ett av de stamfolken som bor på några av ögruppens många öar.
Missionären hade blivit ilandsatt på ön i fredags av ett par fiskare. Dessa kunde sedan på avstånd se hur han välkomnades av ett regn av pilar vilket verkar ha dödat honom. Senare ska fiskarna ha sett ursprungsbefolkningen på ön dra iväg missionären från stranden i ett rep som trätts runt hans huvud. Kroppen ska nu vara tillbaka på stranden och indiska myndigheter diskuterar med antropologer hur de ska kunna hämta den utan att störa befolkningen på ön.
Ön i fråga heter North Sentinel och man tror att det bor mellan 50 - 150 människor från ursprungsbefolkningen där. Efter tsunamin i Indiska Oceanen 2004 möttes även räddningshelikoptrar av spjut och pilar från lokalbefolkningen. Den indiska polisen har nu startat en mordutredning efter mordet på den amerikanske missionären. Det utrotningshotade stamfolket skyddas dock av indisk lag och kan inte åtalas. Istället kommer sju personer bland fiskarna som satte missionären i land att åtalas då det är förbjudet för utomstående att besöka flera av öarna i Andamanerna. De riskerar nu upp till tre års fängelse för sin lagöverträdelse.
Här ovan kan ni kolla in en tio minuter lång dokumentär om befolkningen på North Sentinel, "the sentinelese", ett stamfolk som har beskrivits som stenåldersmänniskor.