Senaste

USA vill ha snällare federala regler för marijuana

Återstår att se om det blir så

Foto: Rob Warner

USA bestämde sig i veckan för att lätta de federala reglerna för marijuana och snabba på en omklassificering av drogen. Tanken är då att man vill flytta marijuana från den strängaste kategorin landet har för droger till en mindre restriktiv sådan.

Man hoppas att beslutet ska innebära större möjligheter för forskning, ökade möjligheter för investering och att det ska bli enklare för branschen att använda sig av banktjänster. Centrala myndigheter, däribland DEA, måste dock genomföra formella granskningar innan någon omklassificering kan ske.

Reaktionen i USA har varit splittrad: demokratiska ledare välkomnar steget, medan många republikanska lagstiftare varnar för ökade risker för barn, organiserad brottslighet och trafiksäkerhet.

Samhälle, Politik, Marijuana, USA, DEA, Forskning, Investering, Demokratiska, Republikanska

Läs gärna våra regler!