Utvecklare vill avveckla rasistisk terminologi
Anser att master, slave, whitelist och blacklist bör bytas ut

I kölvattnet av Black Lives Matter-protesterna i USA har det nu skett flera upprop inom utvecklarvärlden där dessa efterlyser alternativ till vissa ord som används där, ord som kanske kan uppfattas som rasistiska.
Det handlar till exempel om "master/slave"-terminologin, ett begrepp som överlappar "client/server" men som inte innebär exakt samma sak. För detta uttryck finns förslag om att istället kalla det för till exempel "main/default/primary" och "secondary" istället för "master" och "slave" skriver ZDNet. Två andra uttryck som en del arbetar för att byta ut är de så kallade "whitelist" och "blacklist". För dessa finns förslag som till exempel "allow list"och "deny list" eller "exclude list".
Några som nu arbetar aktivt med att byta ut den rasistiska terminologin är till exempel GitHub, Android Open Source Project (AOSP), utvecklarna av programmeringsspråket Go samt AI-företaget Grammarly. Svenske John Wilander som utvecklar Webkit till Apple skriver att även han har börjat byta ut i terminologin i det han pysslar med rapporterar The Next Web.