Senaste

VM-finalen i fotboll får pausunderhållning

Kopierar Super Bowl-konceptet

Chris Martin från Coldplay

Foto: Fuji Rock Photos / Wikipedia

Under Fotbolls-VM 2026 kommer FIFA för första gången att införa pausunderhållning i VM-finalen, ett koncept som man har hämtat från Super Bowl, finalen i den amerikanska fotbollsligan NFL.

Det var FIFA:s ordförande Gianni Infantino som på sitt Instagram-konto meddelade att det kommer att införas pausunderhållning i VM-finalen samt matchen om bronset 2026. Chris Martin och Phil Harvey, sångare respektive manager för Coldplay, har anlitats för att välja ut de artister som kommer att uppträda i halvtid. Huruvida Coldplay själva kommer att uppträda finns det än så länge inga uppgifter om.

Fotbolls-VM 2026 samarrangeras mellan USA, Kanada och Mexiko. Finalen kommer att spelas på MetLife Stadium i East Rutherford, New Jersey.

Samhälle, Sport, fotboll, fotbolls-vm, pausunderhållning, super bowl, chris martin, coldplay

Läs gärna våra regler!