Senaste

VPN-tjänster förbjuds helt i Ryssland nästa år

Blir svårare för ryssar att nå blockerade sajter

Foto: Openclipart.org

Den ryske senatorn Artem Sheikin uppger att VPN-tjänster kommer att förbjudas i Ryssland från och med 1 mars 2024. Det innebär att Ryssland ansluter sig till en klubb av auktoritära stater som förbjudit VPN-tjänster, bland andra Turkmenistan, Belarus, Irak och Nordkorea. Ryssland har sedan tidigare, precis som Kina, restriktioner om hur VPN får användas i landet.

VPN-tjänster har ökat i popularitet i Ryssland efter att landet invaderade Ukraina förra året. I samband med det blockerades många utländska mediasajter och andra internettjänster vilket gjorde det svårt för ryssar att nå dessa utan VPN-uppkoppling.

Hur företag och andra som behöver VPN-tjänster för att kunna sköta sina arbeten i Ryssland kommer att påverkas av det kommande förbudet framgår inte. Nyhetsbyrån Reuters har försökt att ringa den ryska kommunikationsmyndigheten Roskomnadzors presstjänst för att få reda på mer om VPN-förbudet men skriver att de då möttes av ett telefonsvararmeddelande som spelade Bobby McFerrins klassiska låt "Don't Worry Be Happy".

Samhälle, Kommunikation, ryssland, vpn, censur, diktatur

Läs gärna våra regler!