Senaste

WHO vill förbjuda smaksatt tobak och nikotin

Vill skydda unga från att bli nikotinberoende

Foto: Andrej Lisakov

I samband med Världshälsoorganisationens kampanj för Världens tobaksfria dag den 31 maj uppmanar WHO nu världens regeringar att förbjuda alla smaksatta tobaks- och nikotinprodukter. Syftet är att skydda unga från att fastna i nikotinberoende.

– Vi ser en generation bli beroende av nikotin genom godissmaksatta påsar och färgglada vapes. Det här är inte innovation, det är manipulation. Och vi måste stoppa det, säger Dr Rüdiger Krech, chef för hälsofrämjande insatser vid WHO.

Enligt WHO har redan över 50 länder globalt förbjudit smaksatta tobaksprodukter. Över 40 länder har också förbjudit e-cigaretter och sju länder har förbjudit e-cigaretter med smaker.

Samhälle, Hälsa, WHO, Världshälsoorganisationen, Dr Rüdiger Krech, tobaksfria dag, smaksatta tobaksprodukterVia DN

Läs gärna våra regler!