Rykte
Bioware kan ha lagt ner Andromedas berättelse-tillägg
På grund av all kritik

Det verkar mer och mer som om lanseringen av Mass Effect-Andromeda var spiken i kistan för Mass Effect-serien. Bioware har redan sagt att de lagt alla planer om framtida uppföljare på is. Nu kommer ett rykte som säger att de även lagt ner ett inplanerat tillägg med fokus på mer berättelse.
Det är företaget Sinclair Networks som kommer med nyheten. De togs in av Bioware för att hjälpa till fixa till spelet efter lanseringen, något de brukar göra för olika speltitlar. På deras Facebook-sida dök sedan ett inlägg upp där de skrev att de inte kommer att få leverera något tillägg på grund av de stora problemen och den massiva kritiken vid lanseringen.
Posten är borttagen på Facebook, men givetvis han någon ta en skärmdump av den.
"This news saddens us to say, but it was made official after a meeting this week that there will be no story DLC for Mass Effect Andromeda. Due to issues in initial production, heavy critique, significant delays in other projects it was decided to shelve the franchise for the time being and all resources and outsourcing are being focused to the 2018 release of Anthem.
For the moment the Mass Effect series will be on ice until BioWare can decide which direction the franchise will go.
The only content that will be produced will be the recurring APEX missions as well as patches as and when needed”
Om det här innebär att de bara inte vill arbeta mer med Sinclair eller om Bioware vill stå för framtida tillägg helt själva vet vi inte. Men ser man på texten så indikerar det att Bioware valt att helt stoppa alla berättelsefokuserade tillägg.

Största delen av Mass Effect: Andromeda kom till på 1,5 år
Bioware hade för höga ambitioner
Piratade kopior av Andromeda kommer inte att uppdateras
Får dras med skumma animationer

Rykte
BioWare Montreal skalar ner på personalen
Vad betyder det för Mass Effect?
