ConcernedApe snackar lite Stardew Valley 1.5
Lägger till strandfarm och avancerade spelinställningar

Har du redan lagt ner en och annan timme i Stardew Valley och känner dig färdig med spelet? Då har vi svindåliga nyheter då 1.5-uppdateringen är runt hörnet och kommer med lite godsaker som lär få även den mest inbitne Stardew Valley-spelaren att återvända till farmlivet. Utvecklaren Eric Barone, även känd som ConcernedApe, har levererat lite ny info om den kommande uppdateringen och berättar att 1.5 kommer med ett nytt startområde. Mer specifikt kommer vi ha möjlighet att starta på en strand.
Utöver detta kommer vi även få tillgång till lite mer avancerade spelinställningar som kan ge oss en lite annan spelupplevelse än tidigare. I en skärmdump från spelet, som ni kan se i Twitter-inlägget nedan, får vi se att vi kommer ha möjlighet att ta del av andra community center-paket samt möjlighet att dessa ska kunna klaras av under första året. Sedan kommer vi även få möjlighet att justera belöningar från gruvan samt välja om monster ska kunna dyka upp på farmen eller ej. De avancerade spelinställningarna kommer endast vara tillgängliga när man startar en ny farm.
Specifikt när Stardew Valley 1.5 släpps är för tillfället okänt, men väntas släppas till PC innan årets slut och konsol i början av 2021.