Senaste

EA skyller undermålig Battlefield V-försäljning på singleplayer

Ja, jo.

EA har levererat sin senaste kvartalsrapports och i den får vi reda på att gänget är inte allt för nöjda med säljsiffrorna för Battlefield V. 7,3 miljoner exemplar av spelet såldes, vilket är en rätt stabil siffra, men EA förväntade sig att de skulle sälja ytterligare en miljon exemplar av spelet.

EA-chefen Andrew Wilson meddelar att den undermåliga försäljningen beror på felaktigt fokus i spelet. Mer specifikt att utvecklarna fokuserade på att leverera en singleplayerkampanj före battle royale-läge. Det faktum att det omåttligt populära Red Dead Redemption 2 samt det förvånansvärt vassa Call of Duty: Black Ops 4 släpptes runt samma tid och roffade åt sig en och annan spelare verkar inte ha något med detta att göra, utan det var singleplayerkampanjens fel. Enligt EA i alla fall.

Battlefield V kommer få ett battle royale-läge senare i mars, som går under namnet Firestorm, men om gänget skulle få en andra chans med BFV så hade nog det populära spelläget varit med från början.

I kvartalsrapporten får vi även reda på lite andra grejer som att Fifa 19 var företagets starkaste spel under 2018 och att EA kommer släppa nya spel i Plants vs. Zombies- och Need For Speed-serierna i år. Samt att Star Wars Jedi: Fallen Order kommer släppas under hösten.

Spel, Multiplattform, ea, battlefield v, diceVia destructoid.com

09.5°

Läs gärna våra regler!