Senaste

Filmstaden lanserar reklamspel

Där folk kan vinna biobiljetter

Den svenska bioupplevelsen har länge varit full av all möjlig sorts reklam. Tyvärr är det ju inte så att filmen börjar vid utsatt tid längre utan man måste först beta av en hel del reklamfilmer.

Filmstaden ska nu ge sina besökare fler möjligheter att konsumera reklam i biosalongerna då de i veckan presenterade exklusivt samarbete med advergamingbolaget Flarie. Tillsammans ska de erbjuda flertalet spel som folk ska kunna spela på sina telefoner och, till exempel, vinna biobiljetter i.

Carolin Högmyr, Head of Marketing på Filmstaden, menar att publiken på bio är nyfikna och gillar att testa nya saker, inte minst gaming. Enligt henne ska samarbetet med Flarie ger biografkedjan kreativa möjligheter att interagera med deras gäster på nya sätt. Initialt lanserar de Filmstaden-versionen av spelet men planen är att erbjuda annonsörer och partners möjligheten att skapa sina versioner av spelen.

Filmstadens första spel kommer lanseras under morgondagen men kan redan nu provas via länken nedan.

Spel, Filmstaden, Bio, Flarie

Läs gärna våra regler!