Senaste

Ghostbusters och Brütal Legend

Är i säkra händer

I tisdags så meddelade Activision Blizzard ett de inte längre kommer att släppa en hel rad med speltitlar. Några av spelen på denna lista var de efterlängtade spelen Ghostbusters: The Video Game, Brütal Legend & Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena

Sierra, som ligger bakom Ghostbusters-spelet, gick ut snabbt och nämnde att de inte skulle lägga ner utvecklingen av spelet. Idag meddelade även Sony Picture Entertainment, som då äger Ghostbusters-licensen, att spelet med alla säkerhet kommer att släppas dock kommer det troligen inte bli förrän nästa år då Ghostbusters firar 25 års jubileum. Men först måste de bara hitta en ny utgivare något som inte borde vara allt för svårt tycker man.

Double Fines Tim Schafer, mannen bakom spel som Full Throttle & Psychonauts, nämnde även att hans spel Brütal Legend ägs av Double Fine själva och att de är mycket nära att skriva på ett nytt kontrakt med en annan utgivare, vi hoppas bara att det inte blir Majesco igen. Men även detta kommer med all sannolikhet att spelet försenas till nästa år.

Spel, Multiplattform

Läs gärna våra regler!