Google presenterar Youtube Gaming
Deras Twitchkonkurrent

I mars meddelade Youtube att de satsar på en speltjänst för strömmande av spel liknande Twitch för att ta upp konkurrensen på marknaden. Nu har de presenterat den nya tjänsten som får det logiska namnet Youtube Gaming.
Tjänsten kommer att ha stöd för strömmande i 60fps, DVR och möjlighet för användare att konvertera sina strömmade sessioner till Youtubeklipp. Precis som på Youtube idag kommer det att gå att prenumerera på en kanal med skillnaden att du får ett meddelande när personen börjar strömma sitt innehåll. Sökfunktionen kommer också att endast inkludera materialet som finns på just Youtube Gaming så att du inte får upp en massa irrelevant innehåll när du söker efter spel att kolla på.
Det hela kommer att finnas tillgängligt både på webben och i en dedikerad app med lansering nu i sommar. Först ut är USA och Storbritannien och förhoppningsvis får även vi ta del av tjänsten snarast. Vill man hålla koll på när det kommer nya uppdateringar går det att skriva upp sig för ett informationsbrev på tjänstens hemsida. Räkna också med att mer information kommer att följa på Youtubes E3-sändning som äger rum nu på måndag klockan 18.00.








Läs gärna våra regler!