Senaste

LG visar ny spelkontroll för molnspel

Ska vara extremt responsiv

Foto: LG

LG har presenterat ett samarbete med Razer och MediaTek där man ska utveckla en ny Bluetooth-spelkontroll med extremt låg input-fördröjning, särskilt för molnbaserat spel. Kontrollen är den första i sitt slag att använda Bluetooth ULL (Ultra-Low Latency), som är en standard som ska att göra trådlösa kontroller lika responsiva som trådbundna.

LG demonstrerade kontrollen vid sin webOS Summit-händelse och visade upp kontrollens respons och precision jämfört med en vanlig kontroll. Även om det inte finns några närbilder på den nya kontrollen, sägs den ha en input-fördröjning på bara 1 ms.

Stödet för Bluetooth ULL kommer att byggas in i utvalda LG 120Hz OLED- och mini-LED-TV-apparater med MediaTeks MT7921 WiFi-chipset, som planeras lanseras 2025. LG planerar också att införa en certifiering för tredjeparts ULL-kontroller för att säkerställa att de fungerar smidigt med LG webOS smart-TV-apparater, där Razer blir det första företaget att delta.

Fler detaljer ska komma under CES i januari 2025.

Spel, Tillbehör, LG, Razer, MediaTek, Bluetooth ULL, webOS SummitVia Pressmeddelande

Läs gärna våra regler!