Nu släpps Minecraft Earth i betaversion till Android
Går att spela i Stockholm och fyra andra städer

Nu har Mojang släppt en betaversion av sitt kommande augmented reality-spel Minecraft Earth även till Android, en betaversion som man kan testa om man registrerar sig här.
Precis som i vanliga Minecraft går Minecraft Earth ut på att spelarna ska bygga olika kreationer av spelet oftast kvadratiskt formade byggstenar. Till skillnad från den vanliga Minecraft-versionen så måste spelarna dock ge sig ut i sin närmiljö och bygga sina grejer samtidigt som de kan kolla in och utforska vad andra spelare byggt i spelarens geografiska närhet.
Under betaperioden kommer Minecraft Earth finnas tillgängligt i fem städer och Stockholm är en av dessa. Vill man inte lira där så får man för tillfället bege sig till Mexico City, London, Tokyo eller Seattle. För att spela Minecraft Earth krävs att man har en Android-mobil med Android 7.0 eller högre samt ett konto hos Microsoft.
Försök igen

Minecraft Earth är en augmented reality-version av Minecraft
Bygg blockiga grejer i din omgivning

WWDC
En snabb titt på Minecraft Earth
Mojang visade upp AR-versionen av Minecraft på WWDC

Minecraft Earth släpps snart i betaverson
Augmented reality-version av Minecraft redo att börja testas
