Ny trailer till FFXI: WotG
MMO-världen blir större
Square Enix har precis rullat ut en ny trailer till "Final Fantasy XI: Wings of the Goddess", expansionspaketet som ska släppas till PC, PS2 och 360. Lanseringsdatumet ligger för tillfället inplanerat 22 november.
gametrailers.com
Spel,
Multiplattform,
FFXI,
PC,
PS2,
Xbox 360
37.0°
0
Lars Lindroth
mån. 1 okt 2007, 11:01
12 kommentarer till artikeln
fasen vad texten rullar på snabbt, hinner med ett par ord innan det försvinner :|.
av dunder, måndag 01 oktober 2007 kl 11:09
Ah..jag tror jag ska börja spela FFXI igen. Nu får vi äntligen "Dancer"!
av Hiro_Kawazu, måndag 01 oktober 2007 kl 12:32
Kan börja med att säga att jag aldrig ägt FFIX, men spelat alla FF inkl. detta, online idéen var bara dum, FF är ett singleplayer spel iaf inte massmultiplayer, två kompisar köpte varsinn kopia av spelet och de slutade spela efter 20 minuter. De lät mig testa och jag försökte verkligen gilla det i två timmar sen tog jag bort det. Jag tycker inte ens FFIX ska få vara värt att bli kallat FF, detta spel är så otroligt dåligt så varje gång jag tänker på de två timmarna framför datorn den dagen mår jag illa.
Att de ens gör en expansion till spelet gör mig chockad då människor verkligen måste spela spelet, och jag kanske börjar ana att jag missade något ur spelet, så om någon där ute som spelar spelet läser detta, berätta för mig vad som är det roliga.
Tack för mig!
av Viktor Nilsson, måndag 01 oktober 2007 kl 15:50
Viktor...hahaha!! Du spelade bara två timmar, inte konstigt att du tyckte så som du tyckte. Det är ett svårt, kompliserat och tidskrävande MMORPG spel...det tar minst et par dagar innan man börjar tycka om spelet.
Visst har den inte mycket med Final Fantasy att göra i början, men har man spelat det ett tag märker man att den faktist har mycket "Final Fantasy- elements" i den, så jag håller inte med att den inte ska heta Final Fantasy, jag kan däremot säga att den inte skulle fått ett nummer.
Den skulle ha hetat Final Fantasy Online eller nåt.
av Hiro_Kawazu, måndag 01 oktober 2007 kl 16:03
ugh...är det nåt fel I Feber? jag kan inte redigera mina inägg...
Å såg att du frågade efter det roliga...men först måste jag veta om du spelar andra MMORPG spel, för att det är just det som är den störta skilnaden med denna och andra FF spel. Om du inte tycker om MMORPG spel så är detta inget spel för dig.
av Hiro_Kawazu, måndag 01 oktober 2007 kl 16:09
SquareEnix borde koncentrera sig mer på singelplayer spel istället för mmorpg. Squareenix+singelplayer= guld!
av Mr ikarus, måndag 01 oktober 2007 kl 16:33
Hiro_Kawazu, bra spel om man ska behöva spela det i flera dagar för att tycka det är kul, det är fult, segt och otroligt tråkigt. jag har spelat lineage 2 OTROLIGT länge samt World of warcraft ännu längre, och jag jämför spelet främst med dem, och de har verkligen inget som är i närheten av de spelen.
av Viktor Nilsson, måndag 01 oktober 2007 kl 17:50
Jag har spelat både WoW och FFXI, mer WoW än FFXI, jag tycker om båda lika mycket på olika punkter.
Det som jag tycker om FFXI är att allt man gör känns värt det eftersom man måste verkligen jobba för att uppnå saker i speler och inte få allt på en silver-fat som WoW. Jag tycker också om att man är tvingad till att köra i grupper för att göra nästan allt i spelet måste man ha grupper, detta givetvisst är just det som många inte tycker om, men det är just detta gallrar bort de flesta idioter.
Om jag skulle jämföra med WoW så ser man oftast fram emot att göra nya saker när man kommer upp i lvl, I Wow så är det för det mesta samma sak i olika former.
En annan sak jag tycker FFXI är bra på så är det aggro systemet, jag tankar i FFXI och älskar det, men i WoW så är det tråkigt eftersom det behöver inte lika mycket uppmärksamhet som i FFXI. Jag kan lista andra saker som jag tycker om FFXI men jag vill inte skriva så mycket >_>:
Det ser ut som jag bashar WoW, men jag kan skriva lika mycket bra saker om WoW som FFXI inte har. Jag tycker bara att man inte ska döma ut spelet efter 2 timmar, ok jag överdrev att det tar ett par dagar att gilla spelet, men det tar längre tid än flesta spel.
(phew)
av Hiro_Kawazu, måndag 01 oktober 2007 kl 18:31
Well du verkar inte ha spelat WoW allt för länge, har du tex. tankat Illidan ?
Du borde testa Lineage 2 om du gillar dem där punkterna med FFXI, det är mer utvecklat och betydligt mycket bättre grafik och där får du verkligen kämpa för att få något gjort, samt måste ha grupper till allt, för att inte tala om alla castle sieges.
av Viktor Nilsson, måndag 01 oktober 2007 kl 18:57
Klart har jag spelat WoW länge och nej har inte tankat Illidan för att jag spelar ingen tank i end-game. Men det har inget med saken att göra...aggro/threat systemet är enbart bättre i FFXI i min åsikt. Och jag tycker inte om det sätt man tankar I WoW med någon utav de klasser som kan tanka. Kanske när Dark Knight kommer...
Och det där med grafiken, FFXI har en bra grafik när man maxar inställningarna, dessutom måste du tänka på att det är en PS2 spel från 2002 från början så den har sina begränsningar.
Men saken är fortfarande att jag tycker att man ska allafall spela FFXI mer än 2 timmar innan man dömer den, jag kan erkänna att jag nästa ångrade mig i början men nu tycker jag mycket om den.
av Hiro_Kawazu, måndag 01 oktober 2007 kl 20:32
låter bara gay att kunna spela med konsollspelare då de inte sitter vid spelet på samma sätt, tex. tangentbord osv.
sen angående tanking i wow, endgametanking är de ända som är roligt all annan tanking kan suga.
well jag gillade wow efter 1 minut, jag mådde nästan illa av 1 min av FFXI, det säger allt.
av Viktor Nilsson, måndag 01 oktober 2007 kl 21:15
Snälla...jag bashar inte WoW, jag tycker lika mycket om WoW som FFXI, du är nu löjlig.
I FFXI spelar man med personer men PC/X-Box och PS2, och vad har det för betydelse, de har tangentbord också...men de kan använda kontroll för att styra gubben men det kan man på PC också...
WoW är designat att tycka om direkt för att de är smarta och preciserar sig på att så många som möjligt vill och kan börja spelet direkt. FFXI är mer för hardcore spelare, inget för casual. Du kan inte bara logga in utan att veta att du har minst 4 timmar ledigt, vilket även jag tycker är dåligt.
Jag tror att jag ska sluta diskutera detta när du börjar bete dig så där barnsligt.
av Hiro_Kawazu, måndag 01 oktober 2007 kl 21:25
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration