Senaste

Pokemon Go-spelare inte populära på förintelsemuseum

Man vill inte att de spelar där

Bilden är ett montage

Foto: US Holocaust Museum

Företrädare för förintelsemuseet US Holocaust Museum i Washington har sagt till Pokemon Go-spelare att inte spela i deras lokaler då de anser att det är "extremely inappropriate" att göra det på en plats som är tillägnad nazisternas offer.

Museet försöker nu få Niantic, företaget som tagit fram Pokemon Go, att plocka bort museet och deras lokaler från spelet. Niantic har än så länge inte svarat på museets önskemål.

Jag misstänker att museet är långt ifrån de enda som nu och i framtiden önskar att bli bortplockade från Pokemon Go så jag antar att Niantic får försöka ta fram en plan på hur det ska gå till.

Uppdaterat
Vissa kyrkogårdar i USA, bland annat militärkyrkogården Arlington, har klagomål på att de spelas Pokemon Go på deras mark.


Spelar du Pokemon Go? Svara gärna på enkäten nedan.

Spel, Mobilspel, pokemon go, förintelsen, holocaust museum

Läs gärna våra regler!