Senaste

Trettonåring arresterad för swatting

Ville bråka med Minecraftrival

En ung kille från Kalifornien, endast 13 år gammal, har arresterats för att ha utsatt tre personer för swatting. Alltså ett tilltag där man ringer in fejkade samtal om allvarliga händelser till polisen för att få dem att kalla ut specialstyrkan SWAT.

Samtliga utryckningar ska ha skett i januari där den ena gick till en av killens lärare, en annan till en kvinnlig klasskamrat och den tredje till en rival i spelet Minecraft. I ett av samtalen ska han ha hotat spränga ett hus med gisslan i för att få styrkan att rycka ut.

På grund av killens låga ålder har han lämnats i sin mammas vård men att han även kommer att få någon sorts skyddstillsyn för sina tilltag. Killen har erkänt samtalen. Förra månaden arresterades också en 19-åring från Las Vegas för att ha genomfört ett swatting-samtal i juli förra året.

Spel, Övrigt, Swatting, SWAT, specialstyrka, Minecraft, arrestering

059.3°

Läs gärna våra regler!