Senaste

Astronomer hittar universums klarast lysande objekt

En kvasar som äter massa motsvarande en sol om dagen

Foto: Illustration: ESO/M. Kornmesser/EPA

Astronomer i Australien uppger att man har hittat vad som ska vara det klarast lysande objektet i universum som hittills observerats.

Det handlar om en så kvasar, en aktiv galaxkärna, som ska lysa 500 biljoner gånger starkare än vår egen sol. Kvasarens supermassiva svarta hål slukar en massa som motsvarar vår egen sol varje dag och dess storlek motsvarar cirka massan hos 17 miljarder solar. Ljuset som uppstår från kvasarens så kallade ackretionsskiva har färdats cirka 12 miljarder år för att nå oss här på jorden säger man vidare.

Det var forskare på Australian National University som upptäckte den ljusstarka kvasaren. De har därefter fått uppgifterna bekräftade genom att göra samma observation med European Southern Observatorsy (ESOs) VLT-teleskop (Very Large Telescope) som finns i Atacama-öknen i Chile.

Vetenskap, Rymden, rymden, universum, svarta hål, kvasare, galaxkärna

Läs gärna våra regler!