Senaste

Biologisk mångfald ökar med vildsvin

Deras bökande är inte bara av ondo

Enligt en ny forskningsavhandling från Stockholms Lantbruksuniversitet bidrar vildspin till att öka den biologiska mångfalden i skog och mark.

Det är framför allt vildsvinens förmåga att böka runt i jorden, något som sällan uppskattas av de som bor i vildsvinsområden, som gör att mångfalden bland växter och plantor ökar. Forskaren Evelina Augustsson som skrivit avhandlingen "", säger till Aftonbladet:

– Vildsvinen blir ekosystemsingenjörer. Genom att vända upp och ner på jorden ger de många växter, som annars skulle vara chanslösa att etablera sig, en möjlighet att slå rot. Det ger många positiva biologiska i skogar som vanligen har låga naturvärden.
Vildsvinen ökade mångfalden av kärlväxter och ändrade artsammansättningen. Framför allt gynnade de ettåriga arter som är beroende av störning och arter som kan ligga länge som frön i jorden och vänta på rätt tillfälle.

I takt med att nya växter etableras där vildsvinen drar fram kan en bieffekt bli att även djurarter som inte tidigare funnits i området söker sig dit.

Vetenskap, Natur, vildsvin, biologisk mångfald, natur, djurfeberVia aftonbladet.se

Läs gärna våra regler!